Mała wioska z dużym wpływem na ochronę klimatu

Mała wioska w Großbardorf w Niemczech wytwarza energię elektryczną z ogniw fotowoltaicznych (PV) paneli słonecznych, a także z kogeneracji biogazów, a nadwyżki mocy sprzedaje. Dzięki technologii firmy Danfoss, ciepło odpadowe z elektrowni może być optymalnie wykorzystywane do ogrzewania oraz uzyskiwania ciepłej wody.

— 16 kwietnia 2015 Przez Danfoss

Großbardorf w Dolnej Frankonii pokazuje, jak małe społeczności mogą osiągnąć wielkie rzeczy. Wioska licząca 950 mieszkańców posiada swoją własną biogazownię, która obsługiwana jest przez regionalnych rolników. Energia elektryczna wytwarzana jest z połączoną elektrociepłownią – kogeneracja (CHP). Wraz z energią elektryczną pochodzącą z dużego systemu fotowoltaicznego, wioska generuje cztery razy więcej energii niż zużywa, dzięki czemu nadmiar energii może zostać sprzedany.

Ciepło odpadowe pochodzące z produkcji skojarzonej energii elektrycznej i ciepła dzięki zakładowi kogeneracji biogazu przechowywane jest w 6-kilometrowej, lokalnej sieci i wykorzystywane jest do ogrzewania szkoły, ratusza, przedszkola, kościoła, plebanii oraz ponad 110 prywatnych gospodarstw domowych w sposób przyjazny dla środowiska. Technologia firmy Danfoss wykorzystywana jest do dostarczania energii cieplnej pochodzącej z sieci ciepłowniczej do indywidualnych odbiorców. 150 podstacji firmy Danfoss jest połączonych po to, by zapewnić optymalne i efektywne rozprowadzanie ciepła – przy oszczędności energii do 15%. 

Dzięki temu firma Danfoss umożliwia zwiększenie wydajności energetycznej, co powoduje obniżenie emisji CO2 – a klienci mogą cieszyć się bardziej komfortowymi warunkami życia, a także niższymi kosztami.

 

Polub nas

Chcesz nas poznać?

Obserwuj nas na profilach społecznościowych