Nowa dzielnica Hamburga ustanawia nowe standardy ekologii

Cała nowa dzielnica miasta, zwana HafenCity, został wybudowana w samym sercu Hamburga, w Niemczech. Obecnie jest to największy projekt związany z rozwojem śródmieścia w Europie, ponieważ urbaniści wybrali najbardziej zrównoważone oraz korzystne z ekonomicznego punktu widzenia rozwiązania wykorzystujące technologie firmy Danfoss; projekt ten wyznacza nowe standardy ekologii.

— 10 lutego 2015 Przez Danfoss

Rozwiązania te pozwalają utrzymać w budynkach oraz systemach zasilania zużycie energii, ogrzewania i chłodzenia na minimalnym poziomie. Na przykład, do wszystkich budynków doprowadzony został miejski system ciepłowniczy dzięki połączeniu elektrociepłowni. Połączenie ciepła i energii gwarantuje, że nadmiar ciepła pochodzący z elektrowni wykorzystywany jest do ogrzewania budynków w Hafencity – przez co nie jest marnowany. W ten sposób wykorzystane może zostać 90% energii pierwotnej – koncepcję tę można łatwo rozszerzyć na inne dzielnice mieszkaniowe oraz miasta. W porównaniu z konwencjonalnymi źródłami ciepła pochodzącymi z zasobów kopalnych coroczna oszczędność dotycząca paliw, to około 3,7 mln euro oraz 14000 ton w przypadku CO2

Miejski system ciepłowniczy dociera do budynków w Hafencity dzięki podstacjom firmy Danfoss, a systemy ciepłej wody użytkowej gwarantują najefektywniejsze wykorzystanie każdego kilowata energii. Budynki zostały wyposażone również w inne rozwiązania technologiczne firmy Danfoss, które regulują zużycie energii w systemach grzewczych i chłodniczych oraz zapewniają komfortowy klimat w pomieszczeniach. 

Wszystko to pomaga urzeczywistnić wizje Hamburga dotyczące Hafencity, jak również zrealizować cel dotyczący obniżenia emisji CO2 emisji o 40% do roku 2020. Hamburg obsługuje 19% wszystkich gospodarstw domowych w zakresie ciepłownictwa, w porównaniu z jedynie 13% dla pozostałych regionów Niemiec. Politycy uznali, że infrastruktura ciepłownicza nadal będzie rozszerzana; ich celem jest dołączenie 50000 dodatkowych gospodarstw domowych do sieci ciepłowniczej do roku 2020.

 

 

Polub nas

Chcesz nas poznać?

Obserwuj nas na profilach społecznościowych