Oszczędność energii na dużym ekranie

Jeden z największych właścicieli kin w Wielkiej Brytanii obniżył zużycie energii o 12% zaoszczędzając 1,5 mln EUR w rok po zainstalowaniu napędów bezstopniowych VACON® w 68 ze swoich kin. Przetwornice częstotliwości, które zostały wybrane i zainstalowane przez e-fficient Energy, eksperta w dziedzinie oszczędności energii oraz optymalizacji napięcia i regulacji, zapewniają jeszcze lepszą kontrolę nad urządzeniami wentylacyjnymi w kinach. Urządzenia te regulują oraz umożliwiają cyrkulację powietrza w ramach systemów klimatyzacyjnych. Napędy VACON® produkowane są przez firmę Vacon, której firma Danfoss jest właścicielem od grudnia 2014.

— 13 lutego 2015 Przez Danfoss

Inżynierowie w dziale e-ffficient Energy wiedzieli, że dobranie odpowiednich napędów bezstopniowych umożliwi znacznie lepszą kontrolę, a także to, że silniki będą mogły być eksploatowane prawie przez cały czas poniżej ich maksymalnej prędkości, ponieważ pełna moc jednostek wentylacyjnych w kinach jest zazwyczaj potrzebna jedynie podczas kilku upalnych letnich dni. Biorąc pod uwagę, że w przypadku takiego zastosowania, energia zużyta przez silnik jest w przybliżeniu proporcjonalna do sześcianu jego prędkości, potencjał oszczędności energii jest bardzo duży. Na przykład, jeżeli prędkość silnika zostanie zmniejszona tylko o 10%, to zużycie energii obniży się o prawie 30%.

Przy wyborze najodpowiedniejszych napędów bezstopniowych w kontekście tego zastosowania, inżynierowie musieli wziąć pod uwagę kilka kluczowych wymagań. Napędy musiały być niezawodne i łatwe w obsłudze, a jednocześnie oferować dobry stosunek jakości do ceny. Ponadto musiały być również kompaktowe, ponieważ w przypadku wielu lokalizacji dostępna przestrzeń była ograniczona, przez co nie nadawała się do instalacji bez obudowy czy też jakiejkolwiek innej formy dodatkowego zabezpieczenia. Mając doskonałe doświadczenia dotyczące współpracy z Vacon, firma Danfoss przejęła ją w grudniu 2014 roku. Wybór padł na napędy VACON 100 FLOW oraz VACON 100 X.

Do tego momentu napędy zostały już zainstalowane we wszystkich 68 kinach w Wielkiej Brytanii, gdzie na jedną lokalizację przypada średnio 16 napędów. We wszystkich przypadkach instalacja i przekazanie do eksploatacji okazały się bardzo proste, a same napędy działają bezawaryjnie.

W Wielkiej Brytanii właściciel kin obniżył zużycie energii o około 12%, a to dzięki zastosowaniu nowych urządzeń wentylacyjnych wyposażonych w napędy o zmiennej prędkości firmy Vacon. Zaowocowało to rocznymi oszczędnościami na poziomie 1,5 mln EURO.

 

Polub nas

Chcesz nas poznać?

Obserwuj nas na profilach społecznościowych