Energooszczędne, rosyjskie przedszkole

Energooszczędny, unikalny rosyjski projekt został wdrożony w Tomsku, w latach 2011–2012, wraz z budową i uruchomieniem Przedszkola nr 83. Nosi nazwę „Patch Sunlight”. Dzięki temu projektowi 100% ciepła oraz gorąca woda dostarczane są poprzez geotermalne pompy ciepła firmy Danfoss. A to oznacza, że jest to pierwsze rosyjskie przedszkole mogące poszczycić się klasą A dotyczącą efektywności energetycznej.

— 8 sierpnia 2014 Przez Danfoss

Z technicznego punktu widzenia rozwiązanie polega na pożyczaniu i konwersji energii cieplnej znajdującej się w ziemi. Na obwodzie budynku wywiercono dwadzieścia cztery studnie o głębokości do 100 m. W obwodach głównych krąży około 6 ton czynnika przewodzącego ciepło. Pompy ciepła pomagają przekształcić energię gruntową o niskim potencjale tak, by mogła zostać wykorzystana do zapewniania wody gorącej oraz w systemach grzewczych.

Oczekuje się, że rozwiązania energooszczędne zastosowane przy budowie przedszkola obniżą koszty ogrzewania o 40–50% w porównaniu do podobnych budynków wykorzystujących tradycyjne źródła ogrzewania.

 

Polub nas

Chcesz nas poznać?

Obserwuj nas na profilach społecznościowych