Produkty firmy Danfoss w 100% ekologicznym, norweskim supermarkecie

Supermarket REMA 1000 w Trondheim w Norwegii, wyróżnia się na tle większości innych sklepów spożywczych. Jest w 100% ekologiczny i wyposażony w innowacyjne rozwiązanie firmy Danfoss, które pomogą zachować oszczędność energii na poziomie 30%.

— 8 sierpnia 2014 Przez Danfoss

REMA 1000 wygląda jak zwykły supermarket, ale tu podobieństwa się kończą: dach sklepu pokryty jest trawą, przy wejściu znajdują się kurtyny powietrzne, cztery 170 m studnie energetyczne oraz specjalne panele zamontowane na zewnątrz budynku; wszystko po to, aby zapewnić jak najbardziej efektywne wykorzystanie naturalnego światła wewnątrz budynku.

Co najważniejsze, REMA 1000 jest również sklepem ekologicznym w kontekście oszczędności energii: supermarket posiada zupełnie nowy system odzyskiwania ciepła w oparciu o CO². Podstawową ideą nowego rozwiązania jest to, że system chłodzenia w zimie pełni również funkcję pompy ciepła oraz zapewnia chłodzenie dla jednostki klimatyzacyjnej w lecie. 

Nadwyżki ciepła z układu chłodzenia wykorzystywane są w ogrzewaniu podłogowym, do ogrzewania powietrza biegnącego do urządzenia wentylującego, oraz aby podczas zimnych norweskich zim na chodnikach nie zalegał śnieg ani lód.

Rozwiązanie to pomaga zaoszczędzić supermarketowi zużycie energii na poziomie 30%.

 

Polub nas

Chcesz nas poznać?

Obserwuj nas na profilach społecznościowych