Oczyszczanie ścieków za pomocą nadwyżek energii

Dzięki napędom firmy Danfoss stacja uzdatniania wody Aarhus w Danii nie tylko zapewnia czystą wodę – ale również produkuje więcej energii elektrycznej i ciepła niż zużywa.

— 16 kwietnia 2015 Przez Danfoss

Urządzenia wodociągowo-kanalizacyjne zużywają najwięcej energii elektrycznej w większości gmin, zazwyczaj jest to 25-40% całkowitego zużycia energii. W duńskim mieście Aarhus lokalnemu przedsiębiorstwu wodno-kanalizacyjnemu udało się rozszerzyć zastosowanie urządzeń kanalizacyjnych do funkcji elektrociepłowni.

W 2014 roku oczyszczalnia ścieków w Aarhus produkowała 140% energii elektrycznej i 2,5 GWh nadmiaru ciepła transferowanego do systemu sieci ciepłowniczej, zmniejszając tym samym emisję dwutlenku węgla. Połączona produkcja ciepła i energii elektrycznej jest równa produkcji energii wynoszącej 190-200%, czyli 90% więcej niż zakład zużywa. 

Jest to możliwe dzięki zaawansowanej optymalizacji procesów oraz przy użyciu ponad 120 napędów o zmiennej prędkości VLT® AQUA Drive firmy Danfoss, które sterują pracą niemal wszystkich urządzeń obrotowych. Napędy te umożliwiają oczyszczalni ścieków dostosowanie się do zmian obciążeń podczas 24-godzinnego cyklu oraz oszczędzają energię. Optymalne przygotowanie tworzy również maksymalną ilość osadu/węgla w komorze fermentacyjnej, tworząc gaz, który jest używany zarówno dla wytwarzania energii elektrycznej, jak i ciepła.

Wizją Aarhus jest jeszcze większe rozszerzenie produkcji energii. Celem jest osiągnięcie tak dużych nadwyżek energii z jej oczyszczalni ścieków, aby była ona w stanie spełniać wymogi energetyczne dotyczące wody pitnej w mieście. Przekształci to jednego z największych konsumentów energii elektrycznej w gminie w firmę energetycznie neutralną.

 

Polub nas

Chcesz nas poznać?

Obserwuj nas na profilach społecznościowych