Energooszczędne rozwiązania Danfoss w pływających akademikach

urban_rigger_c_738x415 Danfoss jest kluczowym partnerem innowacyjnego projektu budowlanego, którego założeniem jest przekształcenie starych kontenerów morskich w pływające akademiki. Akademik na wodzie, który został wybudowany w Szczecińskim Parku Przemysłowym, to odpowiedź na ogromne zapotrzebowanie na mieszkania dla studentów w stolicy Danii.

- 28 września 2016 Przez Danfoss Poland

W kopenhaskim porcie, na solidnej betonowej platformie stoi 9 kontenerów, które posłużą za 12 mieszkań studenckich, tworząc wspólnie małe pływające „osiedle”. Pomysłodawcą projektu o nazwie Urban Rigger był przedsiębiorca, Kim Loudrup, a światowej sławy duński architekt, Bjarke Ingels, zaprojektował oryginalne akademiki.

Na dachu każdego kontenera mieszczą się panele fotowoltaiczne, ogród i taras. Całość jest w pełni wyposażona: między konstrukcjami mieści się dziedziniec, w kontenerach jest 12 pomieszczeń, toalety, piwnica z pomieszczeniem technicznym i pralnią. Danfoss wyposażył każde z nich w pompę ciepła oraz moduł chłodzenia, ogrzewanie oraz chłodzenie podłogowe, wentylację z odzyskiem ciepła, zawory równoważące i regulację przepływu wody. Pompy ciepła klasy energetycznej A+++ gwarantują wydajne ogrzewanie, ale także zapewniają ciepłą wodę oraz chłodzenie pośrednie. W połączeniu z wodnym ogrzewaniem podłogowym oraz wentylacją z odzyskiem ciepła, rozwiązanie to zapewnia optymalny przepływ, redukuje nadmiar ciepła, co w konsekwencji gwarantuje idealną temperaturę w pomieszczeniach.

„Urban Rigger jest najlepszym dowodem na to, jak innowacyjne rozwiązania mogą sprostać wyzwaniom urbanistycznym. To dowodzi, że możemy osiągnąć więcej za mniej, i to z korzyścią dla całego społeczeństwa; jest to dla nas duża motywacja” - mówił Tony Nielsen, dyrektor ds. sprzedaży w Danii oraz wykonawca projektu w imieniu Danfoss.

Firma Danfoss podpisała umowę z przedsiębiorstwem odpowiedzialnym za projekt Urban Rigger, tj. Udvikling Danmark. Zgodnie z umową, Danfoss ma dostarczać energooszczędne rozwiązania w zakresie ogrzewania i wentylacji dla przyszłych pływających akademików. Złożono już zamówienie na 300 mieszkań studenckich w pobliżu portu w Gothenburg, w Szwecji.

Partnerami tej inwestycji, poza Danfoss oraz Bjarke Ingels Group (BIG), są także Grundfos, Miele oraz południowokoreańska firma Hanwha Q Cells. Udział w projekcie ma także firma z Polski. Spółka ERBUD S.A. zbudowała betonowe pontony, na których zamontowane zostały kontenery. Budowlę przetransportowała ze Szczecina do Kopenhagi firma Fairplay Towage Polska.

 

Firma Danfoss tworzy technologie, które pozwolą w przyszłości uzyskać więcej mniejszym nakładem środków. Rozwiązania Danfoss stanowią odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie w zakresie infrastruktury, przemysłu spożywczego, efektywności energetycznej i rozwiązań przyjaznych dla środowiska. Oferowane produkty i usługi są wykorzystywane w takich obszarach jak: chłodnictwo, klimatyzacja, ogrzewnictwo, sterowanie silnikami i maszyny mobilne. Firma działa także w obszarze energii odnawialnej oraz infrastruktury grzewczej dla miast. Tradycja tworzenia przez Danfoss innowacyjnych technologii sięga 1933 roku. Obecnie firma jest światowym liderem w swojej branży, zatrudnia 27 000 pracowników i świadczy usługi na rzecz klientów w ponad 100 krajach. Danfoss jest przedsiębiorstwem prywatnym, którego właścicielem jest nadal rodzina jego założycieli. Więcej informacji na stronie www.danfoss.com

W Polsce znajduje się 7 zakładów produkcyjnych Danfoss: w Grodzisku Mazowieckim, Tuchomiu, Warszawie, Koleczkowie i Żelazkowie, a także we Wrocławiu i Bielanach Wrocławskich. Działają w obszarze Ogrzewnictwa, Chłodnictwa i Napędów Elektrycznych oraz Power Solutions. Łączne zatrudnienie w Polsce kształtuje się na poziomie 1700 osób.

Więcej informacji:
Biuro Prasowe Danfoss Poland
Anna Kałaska-Nejfeld
tel.: +48 785 504 974
e-mail: anna_kalaska@danfoss.com

 

 

Polub nas

Chcesz nas poznać?

Obserwuj nas na profilach społecznościowych