Największy włoski hipermarket wybiera system chłodzenia na bazie CO2

FR-CS-Italy-largest-hypermarket-opts-co2-refrigeration W kwietniu 2016 roku w Mediolanie miało miejsce otwarcie największego hipermarketu we Włoszech. Nowy hipermarket o powierzchni 10000 m2 jest pionierem w transkrytycznych systemach chłodzenia CO2 z wykorzystaniem technologii Ejector dla zwiększenia wydajności chłodzenia w temperaturze do 38°C.

- 26 lipca 2016 Przez Danfoss Poland

Zastosowanie transkrytycznych obiegów chłodzenia na bazie CO2 w ciepłych warunkach klimatycznych było tematem gorącej debaty od wielu lat. Obecnie jednak sytuacja ulega zmianie i chłodzenie z użyciem CO2 staje się coraz popularniejsze w Europie Południowej jako skuteczne i opłacalne rozwiązanie. W kwietniu 2016 roku w Mediolanie miało miejsce otwarcie największego hipermarketu we Włoszech. Nowy hipermarket o powierzchni 10000 m2 jest pionierem w transkrytycznych systemach chłodzenia CO2 z wykorzystaniem technologii Ejector dla zwiększenia wydajności chłodzenia w temperaturze do 38°C. System chłodzenia jest dostarczany "pod klucz" przez firmę Arneg.

Centrum handlowe, zbudowane jest w miejscu starej fabryki samochodów Alfa Romeo, która zatrudniała 40 000 pracowników. Opierając swoją pozycję na tak dumnym dziedzictwie, Centrum Arese jest największym centrum handlowym we Włoszech i jednym z największych w Europie, z 92 000 m2 powierzchni, którą zajmuje ponad 200 sklepów, kawiarni i restauracji. Zrównoważony rozwój jest kluczowym filarem projektu budowlanego, który uzyskał złoty poziom certyfikacji LEED (LEED Gold), co oznacza, że obiekt został zaprojektowany i skonstruowany tak, aby zużywać mniej wody i energii oraz ograniczyć emisję gazów cieplarnianych. Wykorzystanie CO2 do zasilania układu chłodzenia idealnie wpisuje się w założenia LEED. CO2 jest czynnikiem chłodniczym o niskim współczynniku GWP i stanowi doskonałe rozwiązanie w kwestii redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednocześnie, CO2 zapewnia wysoką wydajność i wyjątkowe właściwości odzysku ciepła”, mówi Gabriele De Bona, Menedżer ds. Kluczowych Klientów, Danfoss Włochy.

Dlaczego warto przejść na transkrytyczny system chłodzenia z wykorzystaniem technologii Ejector?
Iper hipermarket jest jednym z pierwszych sklepów, które wdrażają nowe technologie Ejector w transkrytycznych obiegach chłodniczych. Przekonany wynikami licznych eksperymentów w ostatnich latach, Arneg postanowił wypróbować nową technologię w celu zwiększenia efektywności energetycznej hipermarketu.
„Energia elektryczna dla chłodnictwa stanowi 50% całkowitego zużycia energii w hipermarkecie, a nasz klient - Iper ma ambicje na coroczne zmniejszanie tego zużycia w ramach swojego programu zrównoważonego rozwoju. Kolejnym założeniem detalisty-wizjonera jest przejście na naturalne czynniki chłodnicze w celu redukcji emisji dwutlenku węgla. Aby pomóc w realizacji powyższych celów, zaproponowaliśmy transkrytyczne rozwiązanie z użyciem CO2. Jest to duża instalacja z wieloma meblami i komorami chłodniczymi pracującymi w temperaturze otoczenia do 38°C”, mówi Enrico Zambotto, Kierownik Wsparcia Technicznego w Arneg, światowego lidera w produkcji kompletnych rozwiązań chłodzących dla branży detalicznej.

Dwucyfrowe oszczędności energii

Ponieważ centrum Iper w Mediolanie zostało uruchomione dopiero w kwietniu 2016 roku, jest jeszcze zbyt wcześnie, aby przedstawić dane dotyczące rzeczywistych oszczędności energetycznych hipermarketu. Jednak doświadczenie Danfoss w podobnych instalacjach z odzyskiem ciepła, inteligentnym sterowaniem i technologią Ejector wskazuje na oszczędność energii do 50% w porównaniu do bardziej konwencjonalnych rozwiązań.
„Z pomocą naszych inteligentnych rozwiązań Smart Store możemy zaoferować oszczędność energii do 50% w zależności od wielkości budynku, jego lokalizacji, technologii i ambicji klienta. Oszczędności generowane są przez wszystkie instalacje, od zespołów sprężarkowych i parowników, aż po zintegrowane systemy kontroli oświetlenia, systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji. Naszym długofalowym celem jest rozwój innowacyjnych rozwiązań z wykorzystaniem CO2, które będą dostępne dla sklepów o zerowym bilansie netto energii lub nawet takich, które pod względem energii więcej dają niż biorą”, mówi Gabriele De Bona z Danfoss.

Rozwiązanie "pod klucz"dostarczane przez Arneg zawiera następujące komponenty główne:
Moc chłodnicza MT: 290kW
Moc chłodnicza LT: 38kW
Dwa zespoły sprężarkowe składają się z:
Sprężarek: Dorin: 3 x CD4000 + 2xCD 4000 + 2xCD 750X Skraplacza: LU VE EHVD 1X 6226, 4 wentylatorów EC
Sterownika sprężarek: Danfoss AKPC 781
Sterowników sprężarek równoległych: Danfoss AKPC 781
Sterownika Ejector: Danfoss

Technologia Ejector stosowana w celu zwiększenia efektywności energetycznej
Ejector jest dobrze znaną technologią, dla której Danfoss, w ścisłej współpracy z SINTEF, opracowywał nowe sposoby wykorzystywania w systemach chłodzenia w celu zwiększenia efektywności energetycznej kompresji równoległej. Dziś obecne eksperymenty w ramach tej nowej technologii zapowiadają obiecujące wyniki, potwierdzające opłacalność transkrytycznych systemów chłodzenia na bazie CO2 w ciepłym klimacie. Ejector jest nadal w fazie prototypu, ale wstępne instalacje próbne w 15 supermarketach w całej Europie wykazały, że prosty Ejector może znacznie zwiększyć wydajność systemu. Potencjał oszczędności energii systemów wyposażonych w Ejector, w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami wynosi około 10%. Ponadto umożliwiają one instalację mniejszych i bardziej kompaktowych sprężarek, zmniejszając wstępny koszt instalacji.

Danfoss uczestniczył w projektowaniu, testowaniu i rozruchu systemu.

 

Firma Danfoss tworzy technologie, które pozwolą w przyszłości uzyskać więcej mniejszym nakładem środków. Rozwiązania Danfoss stanowią odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie w zakresie infrastruktury, przemysłu spożywczego, efektywności energetycznej i rozwiązań przyjaznych dla środowiska. Oferowane produkty i usługi są wykorzystywane w takich obszarach jak: chłodnictwo, klimatyzacja, ogrzewnictwo, sterowanie silnikami i maszyny mobilne. Firma działa także w obszarze energii odnawialnej oraz infrastruktury grzewczej dla miast. Tradycja tworzenia przez Danfoss innowacyjnych technologii sięga 1933 roku. Obecnie firma jest światowym liderem w swojej branży, zatrudnia 27 000 pracowników i świadczy usługi na rzecz klientów w ponad 100 krajach. Danfoss jest przedsiębiorstwem prywatnym, którego właścicielem jest nadal rodzina jego założycieli. Więcej informacji na stronie www.danfoss.com

W Polsce znajduje się 7 zakładów produkcyjnych Danfoss: w Grodzisku Mazowieckim, Tuchomiu, Warszawie, Koleczkowie i Żelazkowie, a także we Wrocławiu i Bielanach Wrocławskich. Działają w obszarze Ogrzewnictwa, Chłodnictwa i Napędów Elektrycznych oraz Power Solutions. Łączne zatrudnienie w Polsce kształtuje się na poziomie 1700 osób.

Więcej informacji:
Biuro Prasowe Danfoss Poland
Anna Kałaska-Nejfeld
tel.: +48 785 504 974
e-mail: anna_kalaska@danfoss.com

 

 

Polub nas

Chcesz nas poznać?

Obserwuj nas na profilach społecznościowych