Fabryka Danfoss jedną z najbardziej inteligentnych na świecie

WEF inteligentne fabryki Danfoss Chiny Podczas trwającego właśnie Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) wybrano 16 najbardziej zaawansowanych technologicznie inteligentnych zakładów produkcyjnych, nazwanych fabrykami Czwartej Rewolucji Przemysłowej. Jednym z takich miejsc jest fabryka Danfoss w chińskim Wuqing. Dlaczego?

- 24 stycznia 2019 Przez Danfoss Poland

W fabryce Danfoss znajdującej się w Strefie Rozwoju Wuqing w Chinach produkowane są kompresory. Bezzałogowe pojazdy poruszają się wzdłuż alejek dostarczając pracownikom odpowiednie komponenty. Ci z kolei, wykorzystują inteligentne narzędzia komunikujące się poprzez Bluetooth, które informują, czy proces złożenia komponentów przebiegł właściwie. Pracownicy mają również dostęp do elektronicznych opisów przedstawiających krok po kroku wykonywane przez nich zadanie – bez względu na to, w której części zakładu produkcyjnego dziś pracują.

Lista inteligentnych technologii, w które fabryka zainwestowała w ciągu ostatnich kilku lat, jest dużo dłuższa. Co więcej, inwestycja już się zwróciła. W porównaniu do sytuacji sprzed dwóch lat, produktywność pracowników wzrosła o 30%, koszty związane z odpadami poprodukcyjnymi spadły o 20%, a liczba zastrzeżeń klientów zmalała o 57%.

To właśnie dzięki takim technologiom fabryka Danfoss w Wuqing znalazła się na liście opracowanej przez Światowe Forum Ekonomiczne i zawierającej 16 najbardziej inteligentnych centrów produkcyjnych świata. Według WEF, inteligentna fabryka to nie tylko taka, która sprawnie wdraża nowoczesne technologie, ale potrafi również przekuć związane z nimi inwestycje w korzyści operacyjne oraz finansowe.

Fabryki, które znalazły się na liście, wybrane zostały z grupy ponad tysiąca zakładów produkcyjnych.

„Przedstawiciele Światowego Forum Ekonomicznego odwiedzili niedawno naszą fabrykę i przeprowadzili całodniowy audyt. Jesteśmy niezwykle dumni z jego wyniku. Dzięki niemu, nasz zakład znalazł się na finałowej liście rankingu. Bez wątpienia jest to bezpośrednio powiązane z faktem, że nasze inwestycje w digitalizację produkcji zwróciły się w postaci wyższego stopnia produktywności, poprawy jakości oraz większej satysfakcji klienta. Będziemy kontynuowali wdrażanie nowych technologii w celu poczynienia dalszych postępów w tych obszarach”, powiedział Ruixing Zhang, starszy dyrektor operacyjny fabryki Danfoss w Wuqing.

Lista 16 najbardziej inteligentnych fabryk na świecie została opublikowana przez Światowe Forum Ekonomiczne 10 stycznia, tuż przed dorocznym spotkaniem w szwajcarskim Davos. Jest ona uaktualnieniem opublikowanej w sierpniu ubiegłego roku listy 9 takich miejsc.

Poprzez tę inicjatywę WEF stworzyło platformę, dzięki której firmy z różnych gałęzi przemysłu będą mogły wymieniać się doświadczeniami dotyczącymi technologii Czwartej Rewolucji Przemysłowej oraz uczyć się od siebie wzajemnie. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: 
https://www.weforum.org/press/2019/01/from-steel-to-smartphones-meet-the-forum-s-new-factories-of-the-future

”W firmie Danfoss proces digitalizacji zachodzi na każdym szczeblu organizacyjnym. Nie boimy się znaczących inwestycji w tym obszarze. Mają one bowiem na celu upewnienie się, że zawsze znajdujemy się „na przodzie peletonu” i spełniamy oczekiwania oraz wymagania naszych klientów. Jesteśmy bardzo dumni, że nasze wysiłki zostały docenione”, powiedział Prezydent i CEO Danfoss – Kim Fausing.

Sprężarki przemysłowe firmy Danfoss wykorzystywane są w układach chłodniczych i klimatyzacyjnych na całym świecie.

Helena Leurent, przewodnicząca inicjatywy systemowej Shaping the Future of Production (pol.: kształtowanie przyszłości produkcji), Światowe Forum Ekonomiczne: “Wybrane 16 fabryk to liderzy technologii Czwartej Rewolucji Przemysłowej. Tworzą nowe wartości w łańcuchu dostaw, usprawniają go, a także zwiększają swoją elastyczność względem klientów.”

Fakty:

Fabryka w Wuqing zatrudnia 600 pracowników i jest jednym z kilku centrów produkcyjnych Danfoss, gdzie wykorzystuje się inteligentne technologie i regularnie się w nie inwestuje. Kolejnym przykładem może być Danfoss Drives w duńskim Gråsten. Odwiedź fabrykę w Gråsten i odkryj zdalnie jej inteligentne rozwiązania: https://danfoss.pageflow.io/the-future-smart-factory#151876

Poza fabryką Danfoss, na liście 16 najbardziej zaawansowanych technologicznie zakładów produkcyjnych znalazły się fabryki takich firm jak BMW, Procter & Gamble, Siemens Industrial Automation Products oraz Schneider Electric.


Na zdjęciu: Operator linii produkcyjnej Wenju Ding. Pracownicy Danfoss w fabryce Wuqing wykorzystują szeroką gamę inteligentnych narzędzi podczas montażu produktów. Jednym z nich są śrubokręty, które rozpoznają właściwy moment dokręcenia dla każdego z komponentów. Kiedy on nastąpi, śrubokręt zapala się na zielono. Jeśli pracownik nie dokręci komponentu we właściwy sposób, śrubokręt nie pozwoli mu przejść do kolejnego etapu procesu montażu.

 

Firma Danfoss tworzy technologie, które pozwolą w przyszłości uzyskać więcej mniejszym nakładem środków. Rozwiązania Danfoss stanowią odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie w zakresie infrastruktury, przemysłu spożywczego, efektywności energetycznej i rozwiązań przyjaznych dla środowiska. Oferowane produkty i usługi są wykorzystywane w takich obszarach jak: chłodnictwo, klimatyzacja, ogrzewnictwo, sterowanie silnikami i maszyny mobilne. Firma działa także w obszarze energii odnawialnej oraz infrastruktury grzewczej dla miast. Tradycja tworzenia przez Danfoss innowacyjnych technologii sięga 1933 roku. Obecnie firma jest światowym liderem w swojej branży, zatrudnia 27 000 pracowników i świadczy usługi na rzecz klientów w ponad 100 krajach. Danfoss jest przedsiębiorstwem prywatnym, którego właścicielem jest nadal rodzina jego założycieli. Więcej informacji na stronie www.danfoss.com

W Polsce znajduje się 6 zakładów produkcyjnych Danfoss: w Grodzisku Mazowieckim, Tuchomiu, Koleczkowie i Żelazkowie, a także we Wrocławiu i Bielanach Wrocławskich. Działają w obszarze Ogrzewnictwa, Chłodnictwa i Napędów Elektrycznych oraz Power Solutions. Łączne zatrudnienie w Polsce kształtuje się na poziomie 1700 osób.

Więcej informacji:
Biuro Prasowe Danfoss Poland
Aleksandra Stępniak
tel.: +48 661 880 764
e-mail: aleksandra_stepniak@danfoss.com

 

 

Polub nas

Chcesz nas poznać?

Obserwuj nas na profilach społecznościowych